Ana teması “Futbol ve Sağlık” olan 16. Ulusal Spor Hekimliği Kongresi ilgili uzmanlık alanlarından yerli ve yabancı 100 kadar konuşmacının bilgi ve deneyimleri ışığında,  yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Kongrede teorik bilgilerin yanında, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin pratiğe yansımaları da workshop ve uydu sempozyumlarla değerli katılımcılara aktarıldı. Ayrıca kongre öncesinde, içerisinde pratik uygulamaların da yeraldığı  ''Temel Kas-İskelet Sistemi USG Kursu'' gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ve dünyanın en popüler spor dalı olan futbolda “ekip çalışması, spor yaralanmalarının tanı ve tedavisi ile sağlık ve performansın korunması ve geliştirilmesi” konularının tüm yönleriyle masaya yatırıldığı kongrenin birinci gününde, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim söyleşi düzenledi.

Aynı zamanda FC Barcelona Kulübünde görev alan ve doku iyileşmesinde büyüme faktörlerinin rolü üzerine çalışmaları ile tanınan Prof.Dr. Ramon Cugat Bertomeu'nun gerçekleştirdiği son çalışmalarını tanıttığı konferansın da yer aldığı kongrenin ikinci gününde Antalyaspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, teknik direktör ve beIN SPORTS yorumcusu Metin Tekin ve Antalyasporlu futbolcu Yekta Kurtuluş'un konuk olduğu ''Kulüplerde Spor Hekiminin rolü'' konulu bir panel gerçekleştirildi.