Yeni teknolojilerin baş döndürücü bir hızla gelişmesi, insanların daha önce fiziksel güç sarf ederek yaptıkları çoğu işi makinelere devretmeleri ile sonuçlanmıştır. Günlük yaşamımıza da giren teknoloji gittikçe daha az hareket etmemize neden olmaktadır.

Ulaşımda kullandığımız araçlar fiziksel aktiviteyi direkt olarak azaltırken, bilgisayar, tablet, televizyon gibi araçlar da dolaylı olarak hareketsizliği teşvik etmektedir. Ne var ki, teknolojideki bu hızlı değişime insan organizması aynı hızda yanıt verememektedir. Başta kas iskelet sistemi, metabolizma ve kalp-damar sistemi olmak üzere tüm vücudumuz fiziksel inaktiviteden olumsuz etkilenmektedir.

Fiziksel inaktivite dünya ölçeğinde “bulaşıcı olmayan hastalıkların” tabiri yerindeyse patlamasına neden olmuştur. Bu hastalıkların başlıcaları “kalp ve damar sitemi hastalıkları, obezite, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, metabolik sendrom ve kanserlerdir. Başka bir deyimle fiziksel inaktivite; yaşam süresini ve kalitesini düşüren, ülkemizde ve tüm dünyada ölüm nedenleri içinde ilk sıraları alan hastalıkların da temel nedenlerindendir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre haftanın en az beş günü 30 dakika ve üzerinde orta şiddetli egzersiz yapmıyorsak fiziksel olarak inaktif sayılıyoruz. Son on yılda ülkemizin de içinde yer aldığı Doğu Akdeniz ülkelerinde  fiziksel inaktivite oranı neredeyse %50’ler düzeyine yükselmiştir. Yine Dünya Sağlık Örgütü̈ verilerine göre ölüme yol açan küresel risk faktörleri içinde 4. sırayı  almış olan “Fiziksel İnaktivite” hastalığı ne yazık ki listenin zirvesini zorlamaktadır.

Bu kitapta “Fiziksel İnaktivite” hastalığının panzehiri olan egzersizi anlatmaya çalıştık. Bunu yaparken, Egzersiz; “Nedir, Neden, Nasıl, Ne zaman, Nerede yapılmalıdır? ve Kimler yapmalıdır? sorularının yanıtlarını aradık.

Hem hareketsiz yaşamın tehlikelerini, hem de çözümü için en kolay, en ucuz ve en ulaşılabilir yöntem, hatta ilaç olan “Egzersiz”in yaşamımızın doğal bir parçası olmasına katkıda bulunmak, “Sağlıklı ve Hareketli bir Toplum” dilek ve özlemimizi siz okurlarımızla paylaşmak istedik.

Hareketli ve esen kalınız!
Yazarlar adına,
Dr. Bülent Ülkar

Sağlıklı Yaşam İçin Egzersiz; Egzersizin 5N-1K'sı kitabını satın almak için lütfen tıklayınız.